logo školy
Outlook - školní maily
školní platební systém
webová aplikace Bakaláři
ke stažení
školní Moodle

Základní škola a Mateřská škola Ostrov

Myslbekova 996, příspěvková organizace

Itálie 2024

1. den:
Po náročném přejezdu, kdy jsme toho moc nenaspali, jsme šťastně dorazili do Florencie. Jelikož cesta byla plynulá, přijeli jsme na místo už v 6:00. To se ukázalo jako výhoda, protože jsme po snídani mohli tramvají vyrazit do centra města, kde v tuto dobu bylo jen velmi málo turistů. Dokonce se nám podařilo zarezervovat listky pro výstup na Giottovu zvonici, která bývá jinak dlouhé měsíce dopředu obsazena. Této možnosti využila řada opravdových odvážlivců, neboť je čekalo více než 400 schodů úzkou chodbou vzhůru. Ale ten pohled stál určitě za to. Součástí studentského vstupného (7€) byla i návštěva nádherného baptisteria, kde byli pokřtěni nejvýznamnější Florenťané. Po prohlídce historického centra jsme k odpočinku využili uklidňující zeleň zahrad Boboli a po zasloužené relaxaci se část těch, kteří měli ještě sílu, vydali na Piazzale Michelangiolo, odkud je prý nejkrásnější pohled na historické centrum Florencie. Návštěvu jsme zakončili u mostu Santa Trinita, kde se nalézá podle většiny bedekrů nejlepší zmrzlinárna v Toskánsku. A my jim musíme dát za pravdu. Ráno bylo sice nevlídné a občas se vyskytla přeháňka, ale odpoledne nám Florencie ukázala daleko přívětivější tvář. A protože jsme nachodili několik kilometrů, většina našich cestovatelů téměř okamžitě po nastoupení do autobusu usnula a vzbudila se až v místě našeho ubytování ve městě Montecatini Terme, kde jsme ubytováni ve Vile Maria. O tom, že se dnešní den vydařil, svědčí přiložené fotografie.

2. den:
Po chutné snídani podávané formou švédského stolu jsme se vydali do starobylého města Pisa, které bylo od místa našeho ubytování vzdáleno cca 60 km.
Již po příjezdu na parkoviště jsme měli postaráno o suvenýry, neboť nás pohotově obklopilo hned několik prodejců. Populární se staly především sluneční brýle a další nejmenované dárečky pro rodiče, které ovšem nesmíme vyzradit. Spokojeni jsme pak mohli pokračovat do historického centra. Měli jsme štěstí, i přes drobné pondělní zemětřesení slavná šikmá věž odolala, a my ji tak mohli obdivovat stejně jako další památky, ke kterým patří baptisterium a katedrála. Prohlídku jsme zakončili návštěvou místní pizzerie, kde si většina pochutnala na výborné místní pizze. I příznivci amerického fastfoodu si přišli na své a svůj hlad uspokojili v místním McDonaldu. Řádně najedeni jsme se vydali na šestihodinovou cestu k Neapoli, kde nás čeká ubytování a zítřejší návštěva Vesuvu a Pompejí.

3. den:
Po dobrodružnější noci v hotelu Daytona s velmi zvláštně laděnými pokoji (např. Africká divočina, Hnízdo lásky…..), který byl umístěn u hlavní magistrály a letiště, a skromné italské snídani jsme odjeli na nedalekou sopku Vesuv. Zde jsme strávili zhruba 2 hodiny obdivováním krásných výhledů na Neapol a její záliv i na ohromující kráter vulkánu. Po nezbytném nákupu suvenýrů jsme se přemístili na prohlídku Pompejí. Ještě před vstupem do objektu však bylo třeba doplnit výstupem vyčerpanou energii a k všeobecnému nadšení jsme opět zvýšili tržby místního McDonaldu. Náležitě posilněni jsme mohli vyrazit na tříhodinovou prohlídku. Starobylé Pompeje nás přivítaly nádherným počasím a otevřely svou náruč nejen našim milovníkům historie. Prošli jsme se ulicemi, nahlédli do taveren či vil a obdivovali nádherně zachované interiéry s mnoha freskami. Všechny zaujaly i odlitky obětí velké erupce z roku 79. Čas nám utekl neskutečně rychle a my se museli vydat k našemu dalšímu ubytování na okraji Říma. I z dnešního výletu posíláme bohatou zásobu fotografií.

4. den:
Věčné město Řím – bylo tady tisíce let před námi, a přežilo zřejmě i naši návštěvu. Málem ovšem nepřežili někteří z nás, protože ač bylo pouhých 24 stupňů, centrum města připomínalo saharskou výheň a navíc se sem sjela zřejmě půlka světa. Ale popořadě. Ubytování v hotelu Roma Sud bylo na úrovni, a tak odpočatí a po vydatné snídani jsme mohli jet obdivovat památky italské metropole. Metrem jsme nejprve odjeli do Vatikánu, kde nás na Svatopetrském náměstí ohromil největší katolický chrám zasvěcený sv. Petrovi. Poté naše kroky zamířily k Andělskému hradu a k náměstí Piazza Navona. V blízkých uličkách jsme využili nabídek místních pizzerií k zahnání hladu a dočerpání energie. Pak jsme se vydali k Pantheonu a Koloseu, kde na nás čekala prohlídka od 15 hodin. Skutečně nás ohromilo svou velikostí a atmosférou dávných časů. Stejně tak i Palatin a Forum Romanum, jejichž následná návštěva byla součástí vstupného. Naši cestu jsme završili módní přehlídkou na Španělských schodech. Po dokoupení posledních drobností jsme se vydali na 1230 km dlouhou cestu k domovu. Už se na vás plni dojmů všichni těšíme.

autor příspěvku: Mgr. Machalová Lenka
vydáno: 20. 5. 2024

Mohlo by vás zajímat …

Zámek a biofarma

Zámek a biofarma

Žáci 5.A a 6.B navštívili v rámci exkurze ve Valči nejen místní zámek …

Vánoční turnaje

Vánoční turnaje

Ve dnech 20. a 21. prosince se konal první ročník Vánočního turnaje žáků 2. stupně. Dívky se utkaly v přehazované, chlapci soupeřili o titul nejlepší třídy ve florbale.