logo školy
Outlook - školní maily
školní platební systém
webová aplikace Bakaláři
ke stažení
školní Moodle

Základní škola a Mateřská škola Ostrov

Myslbekova 996, příspěvková organizace

Simulace jednání Rady Evropské unie

V pátek 24. června  se třída 5.B změnila na zasedací sál Rady Evropské unie. Žáci se vžili do rolí ministrů a ministryň členských států Evropské unie a společně vyjednávali o významných otázkách.

Před samotným jednáním si vyslechli přednášku na téma Evropská unie, ve které se dozvěděli vše o jejím vzniku, jaké byly vlastně důvody evropské integrace, co EU dělá, kde sídlí, o členských státech, jaké jsou výhody členství v EU, o nerovnosti členů, protichůdných zájmech, o problémech EU a mnoho dalšího. Následně si vyzkoušeli jednat o několika tématech.

Byli seznámeni s jednacím řádem, vyjednávali, vedli kuloární jednání a hlasovali o vyjednaných bodech jednání.

Rada EU je hlavní rozhodovací orgán Evropské unie. Reprezentuje členské státy a má rozsáhlé zákonodárné a výkonné pravomoci. Každá členská země je v ní zastoupena na ministerské úrovni, jednání Rady EU se vždy účastní jeden ministr z každé vnitrostátní vlády všech členských zemí. Každý ministr v Radě je zplnomocněn k závaznému jednání jménem své vlády, nese odpovědnost vůči svému vnitrostátnímu parlamentu a občanům. 

Celou simulací žáky provedl student Právnické fakulty UK a náš bývalý žák Lukáš Tamchyna, který má se simulacemi bohaté zkušenosti, neboť je pořádal pro Pražský studentský summit.

autor příspěvku: Mgr. Tamchynová Hana
vydáno: 28. 6. 2022

Mohlo by vás zajímat …

Školanda 3.A, 5.B a 8.A

Školanda 3.A, 5.B a 8.A

Další třídy, které vycestovaly na školu v přírodě, bydlí v Libé u Chebu. (aktualizace 16.6. 18:20 hod.)

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty

V březnu se naši žáci vydali na hrad Loket, kde si prohlédli unikátní putovní výstavu ,,Korunovační klenoty na dosah“.